Google Play Hizmetleri APK

Android cihazları bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biri olan Google Play Hizmetleri APK her uygulamada yer alır. Ama uygulama ne kullanılır ne de açılır. Hatta bir kısayolu dahi yoktur ve bu neden ile bu uygulamanın ne olduğu konusunda insanlar merak içerisindedir. Google’ın Android 4.3 sürümünü piyasaya sürmesinin ardından hayatımıza giren sistem, Android Lollipop ile Android Marshmallow sürümlerinde yapılan güncellemeler ile birlikte daha da büyümeye başladı. Şu an en yaygın kullanılan android sürümlerinden Android 9.0 PE ile android platformunun en değerli parçalarından biri haline geldi. Google Play Hizmetleri APK ismi verilen sistem her ne kadar bir uygulama olarak bilinse de diğer uygulamalar ile aynı mantıkta işlemiyor.

Android İşletim Sistemine Bağlı Çalışır

Herhangi bir uygulama açılabilirken Google Play Hizmetleri açılamıyor. Android telefonlara ön yüklü olarak gelen uygulamanın amacı, başka bir uygulamanın amacı ile aynı değil. Ama buna rağmen düzenli bir şekilde güncelleniyor ve verilmesi gereken ton ile izin istiyor. Örneğin kısa mesajlara erişim ve kontrol ya da hassas veri girdilerine erişim veya tüm Google uygulamalarında oluşan girdilere erişim gibi birçok konuda izin istiyor. Kısacası Google Play Hizmetleri APK için direkt olarak android işletim sistemine bağlı çalışan bir uygulama denebilir. Uygulama programlama arayüzü paketi de denebilen Google Play Hizmetleri, farklı uygulamalar ile iletişime geçebilmesini kolaylaştırarak geliştiricilere yardımcı olan bir sistemdir.

Kuralları Baştan Yazan Sistem

Google kendi uygulama programlama arayüzü sistemini geliştirerek Google uygulamalarını güncellemek için yeni bir android sürümü bekleme zorunluluğunu bu sayede ortadan kaldırmış durumda. Android platformunda kuralları baştan yazan sistem sayesinde artık android sürümü beklemeye gerek kalmıyor. Google Play tarafından hizmetler geliştirilmeden önce android telefonlarda bulunan Google Haritalar uygulaması, sadece yeni sürümler ile güncellenebiliyordu. Google’ın yeni android sürümünü çıkartması ile birlikte her telefon üreticisi yeni sürümü kendi arayüzü ile birleştirerek piyasaya sürmek zorundaydı ve insanlar da bunu beklemek zorundaydı. Google Play Hizmetleri APK telefon üreticilerinin bu yeni android sürümlerini tüm telefonlara dağıtması oldukça uzun zamanlar alabiliyordu.

Sistem Çok Daha Fazla İhtiyaç

Bu neden ile Google Haritalar gibi ön yüklü gelen uygulamaların tamamının güncel kalması zor hale geliyordu. Şu an gelinen noktada Google Play Hizmetleri sayesinde arama motoru Google, Haritalar uygulamasını istediği an ve istediği zaman güncelleyebiliyor. Bu uygulamaya Google Play Store’un da aralarında bulunduğu diğer tüm Google uygulamaları da dahil edilebiliyor. Geliştirdiği sistemin faydasının farkında olan Google bu yüzden ilk zamanlar devre dışı bırakılabilen bir sistem olsa da bugünkü şartlarda tamamen devre dışı bırakmak rastgele bir kullanıcı için çok da mümkün görünmüyor. Google Play hizmetleri geliştikçe Android işletim sistemdeki telefonlarda yer alan uygulamaların tamamı bu sisteme çok daha fazla ihtiyaç duyar hale geldi.

İşletim Sisteminin Olmazsa Olmazı

Bu ihtiyacın sonucu olarak devre dışı bırakılan uygulamaların birçoğu düzgün şekilde çalışamaz hale getirildi. Google Play Hizmetleri APK geçen zaman içerisinde android işletim sisteminin olmazsa olmazı durumuna geldi. Bu neden ile uygulamayı silmeye çalışmak, telefonun çoğu hizmetinden yararlanmanın en büyük engeli olarak karşınıza çıkıyor. Örnek vermek gerekirse kısa mesajlardan tutun ve Google Play Store gibi tüm Google uygulamaları buna örnek olarak verilebilir. Bu nedenden dolayı Root işleminden geçmeyen bir android telefonda uygulamayı silmek zaten söz konusu dahi değil. Root attıktan sonra dahi bunun için uzun bir süre mesai harcamak gerekiyor. Kısacası telefon bu uygulamaya ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor.

Silinmesi Son Derece Yanlış

Dolayısı ile silmeye engel olmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Silinmesi halinde Google tarafından sunulan hiçbir uygulama kullanılamıyor bu yüzden android sistemlerde uygulamanın silinmesi son derece yanlış. Google Play Hizmetleri APK olmadan Android sistemli telefonun nasıl bir durumda olacağını merak ediyorsanız root atmadan önce denenebilecek bir şey daha var. Ayarlar kategorisinde yer alan uygulamalar menüsünde yer alan Google Play Hizmetlerini bularak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durum karşısındaki olası sonuçların neredeyse hemen hepsi android telefonun düzgün bir şekilde çalışmasına engel olacaktır. Bu nedenden dolayı bu yöntemin denenmesini hiç kimse tavsiye etmez.

Uygulamasız Telefon Bir Tuğladır

Eğer root işleminden geçen bir telefon sahibiyseniz Lineage, iOS gibi çok kullanılan özel romlar kurabilir, bu sayede Google uygulamalarına bağımlı kalma zorunluluğunuzu kendiniz istediğiniz için ortadan kaldırabilirsiniz. Ama özel bir rom kurulu olmayan android sistemli akıllı telefon, Google tarafından geliştirilen uygulamalar olmadan sadece bir tuğladır. Bir tuğladan farkı olmayan telefonun istediğiniz cihaza dönüşmesi söz konusu değildir. Android telefonlarda çalışan her uygulamada olduğu gibi Google Play Hizmetleri APK dosyası olarak indirilebiliyor. Android cihazda ters giden bir şeyler olduğunda kullanılamaz hale gelen Google Play Hizmetleri APK Mirror ve APKPure gibi güvenilen APK sitelerinden uygulamayı cep telefonuna indirerek kurmak mümkün haldedir.

Android Cihazlarda Kurulabilir

Google Play Hizmetleri APK dosyasının derecelendirilme puanı 10 üzerinden baz alındığında 8.5’dir. Google Play Store’daki en iyi uygulamalar 8 ila 10 puan arasındadır. Toplam yorum sayısı 31208782, beş yıldızlı yorum sayısı 21849092’dir. Bu uygulama 3274438 kullanıcı tarafından kötü olarak puanlanmış durumdadır. Google Play Store’da tahmin edilen indirme sayısı ise 10.000.000.000+ downloads’ın üzerinde bulunmaktadır. 2.3 ve üzeri android işletim sistemli cihazlarda kurulabilen Google Play Hizmetleri aynı zamanda sadece orijinal apk dosyaları ile sağlanabilir.

Diğer Uygulamalar Çalışmaz

Google’dan Google Play Hizmetleri APK dosyasını indirerek Bignox app player, koplayer ve blues tacks gibi android öykünücüler ile çalıştırmanız söz konusu. Bunun dışında Google Play Hizmetleri APK’nın sürümleri 20.33.15-20.30.19-20.26.14 ve en son sürümü 20.33.15 şeklinde yüklenir. Google Play hizmetleri, Google uygulamaları ile Google Play uygulamalarını güncellemek için kullanılır. Sağladığı temel işlevler kimlik doğrulama dışında senkronize edilmiş kişiler, daha yüksek kaliteli ve daha düşük güçlü konum tabanlı hizmetler ile en son kullanıcı gizlilik ayarlarına erişimdir. Uygulama deneyimini geliştiren çevrimdışı aramaları hızlandıran daha sürükleyici haritalar sağlayan ve oyun deneyimlerini artıran Google Play hizmetlerini android işletim sistemine sahip cep telefonundan kaldırmanız ya da silmeniz halinde diğer tüm uygulamaların çalışmama ihtimali oldukça yüksektir.

Sadece Eğlence Amaçlı Değil

Google Play hizmetleri android kullananların aslında gözden kaçırdığı ya da takdir etmediği bir kahramandır. Uygulama kullanıcılarına olabildiğinden daha fazla kolaylık sağlar ve bunu sessiz bir şekilde yapar. Google Play hizmetleri aslında sadece eğlence amaçlı değildir. Bundan daha çok işlevsel bütünlük ve çekirdek için geçerlidir. Uygulama diğer uygulamaların sorunsuz bir şekilde çalışmasını ve yapmaları gerekenleri gerçekleştirmesini sağlamak için farklı API’lar kullanarak arka planda sessiz bir şekilde çalışır. Çoğu zaman uygulamalar açıldıklarında tıklanacak ya da dokunacak hiçbir şey yoktur. Son derece kullanışlı olan uygulamanın desteği olmasaydı kodlamaların yarısından fazlası çalışamazdı.

Google Play Bağlantı : Link